czosnek niedźwiedzi właściwości

Czosnek niedźwiedzi właściwości skuteczna ochrona Twojego organizmu

Czosnek niedźwiedzi właściwości skuteczna ochrona Twojego organizmu
5 (100%) 1 vote

Czosnek niedźwiedzi, przez niektórych zwany cebulą czarownic, był bardzo popularny w średniowieczu, potem o nim zapomniano. Całe szczęście, na przestrzeni ostatnich lat w paru krajach przypomniano sobie o nim.

Zawiera on mnóstwo zdrowych substancji oraz jest prawdziwym błogosławieństwem dla zdrowia ludzkiego organizmu. Szkoda byłoby nie wykorzystać jego wspaniałych właściwości. Przyprawa o której mowa rośnie dziko w Europie Środkowej i Azji. W Polsce jest częściowo pod ochroną, więc warto zakupić go w doniczce by później zasadzić w ogrodzie. Uwzględniając zwłaszcza, że są doniesienia o wypadkach zatrucia, gdyż pomylono go z bardzo podobnymi liśćmi konwalii czy krokusa jesiennego. Substancje trujące konwalii nie są aż tak niebezpieczne dla człowieka, o tyle zawarte w krokusie mogą być powodem śmierci.

Czosnek niedźwiedzi właściwości

Czosnek niedźwiedzi a nasze zdrowie

To uniwersalny lek i warto by znalazł się w każdej diecie. W średniowieczu wykorzystywano go tylko w leczeniu zaburzeń przewodu pokarmowego oraz stanów zapalnych skóry. Jednak odkryty dostrzeżono,że ma o wiele szersze zastosowanie. Czosnek niedźwiedzi posiada adenozynę, dzięki której zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów poprzez rozrzedzenie krwi. Poszerza naczynia, przez co ma działanie zmniejszające ciśnienie krwi. Zawiera witaminy A, C, E jak również selen i żelazo. Dzięki temu jest niezastąpiony w leczeniu niedoborów żelaza oraz anemii. Zmniejsza poziom cholesterolu oraz trójglicerydów i rozpuszcza już istniejące złogi, przez co zapobiega miażdżycy, zawałowi, udarowi.

Zawiera organiczne związki siarki, które ochraniają przed działaniem wolnych rodników i pobudzają układ immunologiczny, co jest istotne w walce z nowotworami. Posiada działanie podobne do antybiotyku, usuwa bakterie, grzyby i pasożyty, ale nie zakłóca równowagi naturalnej flory bakteryjnej.Zwiększa produkcję a także syntezę żółci oraz pracę jelit.Zawarte w tym czosnku związki siarki wiążą metale ciężkie i zwiększają wydalanie ich z organizmu. Ponadto ułatwiają neutralizowanie wielu toksycznych związków.Siarka należy do składu tkanki łącznej, kolagenu oraz keratyny, a to oznacza, że czosnek niedźwiedzi wpływa na rozwój, regenerację i funkcjonowanie stawów, włosów, paznokci a także skóry.

Czosnek niedźwiedzi wpływ na dietę

Redukuje zawartość tłuszczu w organizmie oraz działa odtruwająco. Często zaleca się wiosenne kuracje oczyszczające stosowane na bazie tej przyprawy.

Czosnek niedźwiedzi właściwości

Czosnek niedźwiedzi niezbędny w kuchni

Można wykorzystać go do przygotowywania zup, sosów, pesto czy jako dodatek do sałatek lub różnych past na bazie twarożku. Świetnym pomysłem jest również przygotowanie aromatycznej oliwy lub nalewki z tej przyprawy.W momencie gdy ważna jest dla nas odpowiednia dieta, zdrowie a także uroda to powiniśmy regularnie korzystać z dobrodziejstw tej rośliny.